Galerie Rýnských ryzlinků

Galerie Rýnského ryzlinku České republiky, Bzenec 2004

vGalerie vstoupila významněji do povědomí pěstitelů, což se projevilo na počtu přihlášených vzorků vín, kdy se podařilo shromáždit 231 vín, pro srovnání bylo v roce 2003 k dispozici 169 vzorků. Česká republika byla zastoupena 205 Rýnskými ryzlinky, z toho ze Bzence bylo 57 vzorků, z Rakouska 18, z Německa 3 a ze Slovenska 4 vzorky.

Z uvedeného přehledu vyplývá , že byla k dispozici široká paleta vín, která regionálně pokrývá několik států a z hlediska kvality byla možnost porovnat různé technologie zpracování od malých vinařů až po velké vinařské podniky z České republiky i z Rakouska. Průměrné hodnocení bylo 81,3 bodu, 93 vzorků překročilo stanovenou hranici 83 bodů pro udělení zlaté medaile, proto bylo použito druhé pravidlo pro udělení zlaté medaile a to: maximální počet medailí je 10% z celkového počtu vzorků. V našem případě to znamená, že bylo uděleno 23 zlatých medailí.

Degustace proběhla 8.srpna 2004 ve Bzenci pod vedením paní Heleny Baker, Dipl. WSET, DEUG, za účasti 32 hodnotitelů, z nichž více než 30% bylo ze Bzence. Hodnotitelé byli rozděleni do sedmi komisí tak, aby každá komise hodnotila maximálně 35 vzorků, vždy rozdělených dle přívlastku vína. Při hodnocení byla použita stobodová stupnice.

Dle Statutu Galerie Rýnských ryzlinků byl vyhlášen šampión Galerie Rýnských ryzlinků České republiky 2004
VINAŘSTVÍ Ing. Jiří Hort, Znojmo, ročník 2003, pozdní sběr, 93 bodů