Galerie Rýnských ryzlinků

Galerie Rýnského ryzlinku České republiky, Bzenec 2009
14. - 15.8.2009

Výsledky 2009 - hodnocení vín

Vážení přátelé Rýnských ryzlinků,

v roce 2009 byl uspořádám osmý ročník výstavy. Podařilo se zajistit 436 vzorků vín ze šesti zemí. Hodnocení proběhlo v neděli 9. srpna 2009 pod vedením Ing. Pavla Hromka (SZPI Brno), 59 hodnotitelů pracovalo ve dvanácti komisích při dodržení přísné anonymity vzorků. Vína byla hodnocena podle mezinárodní tabulky O. I. V. 100 bodovým hodnocením a v souladu se Statutem Galerie Rýnských ryzlinků 2009 nebylo u jednotlivých vzorků uvedeno bodové ocenění, ale zatřídění podle statutu.

Za osm let existence výstavy se podařilo více než zdvojnásobit počet vystavených vzorků, rozhodující nárůst je u zahraničních vín. Při našich cestách za víny strávíme stovky hodin v zahraničí, kdy osobně vybíráme všechna vína. Zahraniční vinaři s námi rádi diskutují nad kvalitou vín, chtějí slyšet nejen náš názor, ale i doporučení, která vína jsou vhodná pro Galerii. Každý rok se pokoušíme zvýšit počet vinařů, a to nejen z již známých oblastí, ale navštěvujeme i nové vinařské oblasti. Pro rok 2009 jsme nově zařadili oblast Rheinhessen, konkrétně městečko na břehu Rýna Nierstein. Zde se nám podařilo dohodnout se čtyřmi novými vinaři.

Hlavní novinkou v letošní výstavě byla odrůda Schwarzriesling a zejména Roter Riesling.

Schwarzriesling (česky - Mlynářka, francouzsky - Pinot Meunier) - červená odrůda. Název je odvozen od výrazně ochlupené spodní části listů, což připomíná silné posypání moukou. Jedná se o původně burgundskou odrůdu a postupným křížením vznikl Schwarzriesling. Pěstuje se zejména ve Francii - Champagne a v Německu - Wurttenberg. Víno je méně svěží, ale zato harmonické se sametovými tóny.

Roter Riesling (český ekvivalent neexistuje) - jedná se o bílou odrůdu s červenou slupkou jako např. Veltlínské červené rané. Je to jedna ze zapomenutých starých odrůd, které byly známé již v 15. století. Výzkumný ústav vinařský v Geisenheimu v Německu pracuje na programu "Vinařská archeologie - Znovu vzkříšení starých odrůd" a obnovení Roter Rieslingu trvalo skoro desetiletí. Vinařská firma Allendorf (viz výsledky) vysadila v roce 2006 první větší plochu a nám se podařilo pro naši výstavu zajistit panenskou úrodu z této výsadby. Víno je plnější chuti, extraktivnější a aromatičtější než klasický Ryzlink rýnský.

Vína, která neměla doložený "Protokol o zatřídění vín" byla označena pouze dosaženými stupni cukernatosti při sběru hroznů. Jestliže pěstitel nezařadil víno dle obsahu cukru, pak nebyla uvedena žádná další specifikace. V kategorii přívlastek se vyskytovalo označení SMARAGD - místní označení vín rakouských a německých, které vyjadřuje kvalitu a dosažené cukry. Další označení bylo CLASSIC a FH (feinherb), které se v Německu používá pro vína jemná, mírně sladší a mající vysoké aroma. CHARTA - vína nesoucí uvedené označení musí splňovat přesně definovaná kritéria z hlediska polohy, zpracování a kvality. Tato kritéria jsou vydána Asociací německých vinařství. Nejvýše hodnocená vína v kategorii sladké a suché s podmínkou dosažení 90 bodů jsou oceněna titulem VELKÁ ZLATÁ MEDAILE, zkratka VZM. Některá vína mají uvedeno ve sloupci "přívlastek" polohu, a to z důvodu nemožnosti identifikovat jakostní stupeň, další údaj může být bližší určení vína.

Po hodnocení byla vína podle dosažených bodů zatříděna takto:

  body zkratka počet vín %

zlatá medaile

89 - 85

ZM

82

18,8

stříbrná medaile

84 - 80

SM

186

42,7

bronzová medaile 79 - 75 BM 100 22,9
diplom 74 - 70 DIP 52 11,9
méně než < 70 NEH 16 3,7

Zkratky států:   ČR - Česká republika, SK - Slovensko, D - Německo, A - Rakousko, F - Francie, IZ - Izrael

stát ČR SK D F A IZ
počet vzorků 286 20 76 23 30 1

.

Překlad termínů
Jakostní, jak.       Qualitätswein Ledové        Eiswein
Kabinet, kab.       Kabinettwein Suché        trocken
Pozdní sběr, PS        Spätlese Mešní        Messwein
Slámové        Strohwein Sladké        süß
Výběr z hroznů        Beerenauslese, Polosuché        halbtrocken
  auslese Polosladké        halbsüß

 

  Dle statutu Galerie Rýnských ryzlinků byla udělena velká zlatá medaile Galerie Rýnských ryzlinků České republiky v kategorii sladké nad 12g/l zbytkového cukru

Helena Glosová, Moravská Nová Ves, Collegium vinitorum
ročník 2007, výběr z bobulí,
oblast Morava, podoblast Slovácká, 114 g/l zb. cukr, 10,5% alk., č.vzorku 171

      Dle statutu Galerie Rýnských ryzlinků byla udělena velká zlatá medaile Galerie Rýnských ryzlinků České republiky v kategorii do 12g/l zbytkového cukru

Vinařství Kovacz s.r.o., ročník 2007, pozdní sběr suché,
oblast Morava, podoblast Mikulovská, obec Nový Přerov, viniční trať Na Štrekách
  • 3,8 g/l zb. cukr, 12,5% alk., č.vzorku 187

     
     
    Za Klub přátel Rýnského ryzlinku:   Oldřich Kuchař, Petr Kunc, Ing. Miroslav Kunc
    Za Město Bzenec:    Pavel Čejka, starosta